środa, 9 czerwca 2021

Miasteczko Śląskie - unikalne fotografie z okresu I wojny światowej - część III.

 

Mieszkanka Miasteczka Śląskiego, Pani Celina Cichoń (córka Huberta Galbas), dokonała niezwykłego odkrycia. W rodzinnych zbiorach  odnalazła album ze zdjęciami z okresu I wojny światowej, wykonanymi w Miasteczku Śląskim  (Georgenberg). Album należał do Rodziny Galbas. To niezwykle ciekawy materiał ikonograficzny, pozwalający na poznanie historii naszego miasta.  Unikalne zdjęcia są fascynujące. Serdecznie dziękuję Pani Celinie Cichoń za udostępnienie albumu i możliwość digitalizacji  zdjęć. Dziękuję również Agnieszce Draus (Kowalskiej) za digitalizację i bardzo dobrą obróbkę cyfrową, pozwalającą na dostrzeżenie każdego detalu. To już trzecia część unikalnych zdjęć z cytowanego wyżej albumu. Pierwszą część można zobaczyć tutaj http://ciekawostkitg.blogspot.com/2021/06/miasteczko-slaskie-unikalne-fotografie.html   Druga dostępna pod adresem  http://ciekawostkitg.blogspot.com/2021/06/miasteczko-slaskie-unikalne-fotografie_8.html Dzięki temu odkryciu droga whttp://ciekawostkitg.blogspot.com/2015/02/normal-0-21-false-false-false-pl-x-none.html w Miasteczku dopisała kolejne historie.

To zdjęcie wykonano prawdopodobnie  na początku sierpnia 1915 roku, widzimy na nim orkiestrę, która koncertowała z okazji zdobycia Warszawy (5 sierpnia 1915 roku wojska  armii cesarstwa niemieckiego wkroczyły do Warszawy). Wykonano je przed jednym z kilku hoteli działających w ówczesnym Miasteczku (Georgenberg) - późniejszy budynek kina, stoi do dzisiaj. Hotel z restauracją  o nazwie Markgraf Georg posiadał salę bilardową, właścicielem hotelu w tym czasie był Wilhelm Kostka . Orkiestra zachwyciła najmłodszych mieszkańców, z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali Oni koncertu.


 Zdjęcie poniżej bardzo mi się spodobało, zadałam sobie trud odcyfrowania gazety, którą z takim zacięciem czytali sfotografowani żołnierze, tym bardziej, że po przetłumaczeniu lakonicznego podpisu dowiedziałam się, że czytają gazetę z ojczystych stron. I udało mi się.  To
"Küstriner Zeitung Oderblatt". Czyli Kostrzyn nad Odrą był "Ojczyzną" tych pozujących na tle kościoła drewnianego w Miasteczku Śląskim żołnierzy.


 Na kolejnym zdjęciu widzimy żołnierzy z Brandenburii - pozują również w ogrodzie przylegającym do kościoła z 1666 r. w Miasteczku Śląskim


 Kolejne zdjęcie podpisano dowcipnie "Młody ochotnik wojenny: - to zapewne syn gospodarzy, u których stacjonowało wojsko


 Następne zdjęcie to Oddział tzw. Landszturmu (prawdopodobnie ze Strzegomia). Landszurm, czyli inaczej pospolite ruszenie, do 1916 roku Legiony Polskie wchodziły w skład austriackiego Landszturmu (Kawalerii). 


 Na poniższej fotografii uwieczniono "złodziejki serc" - piękne, młode kobiety, zapewne mieszkanki ówczesnego Georgenbergu.


 ANEKS

Na zakończenie rarytas, zdjęcie - zagadka nie pochodzące z albumu, także udostępnione przez Panią Celinę Cichoń.  Wykonano je prawdopodobnie przed kościołem w Miasteczku, na co wskazuje również herb Miasteczka na tarczy trzymanej przez ministranta - widzimy tam św. Jerzego zabijającego smoka. Identyczny herb umieszczony został na tablicy przy wejściu do ratusz (patrz część II zdjęć). Kiedy dokładnie je zrobiono i co przedstawia - pozostaje tajemnicą, może kiedyś przy pomocy czytelników bloga uda się je odczarować.


 

Irena Lukosz-Kowalska. 9 czerwca 2021 

 

2 komentarze:

  1. To zdjęcie zagadka to może dożynki, bo ludzie z kosą i krówka. Tak mi się skojarzyło

    OdpowiedzUsuń
  2. Być może, też brałam pod uwagę :) pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń