piątek, 20 czerwca 2014

Gregorówka.



Gregorówka.

W Miasteczku Śląskim przy ulicy Gałczyńskiego stoi dom, zwany przed laty potocznie Gregorówką. Wielu mieszkańców nie zna genezy tej nazwy. W swoich badaniach nad historią Miasteczka dotarłam do ciekawych historii, które warto poznać. Dom należał do rodziny leśniczego z Żyglinka Georga Gregora, stąd nazwa.

Georg Gregor - leśniczy z Żyglinka z małżonką.

 Syn Georga i jego żony – Hubert kształcił się w seminarium duchownym, swoją mszę prymicyjną odprawił w kościele w Żyglinie w lutym 1929r. 

Huber Gregor jako prymicjant (w środku). Zdjęcie wykonano w styczniu 1929r. w e Wrocławiu.

Po wyjeździe z Miasteczka Hubert Gregor przez pewien czas przebywał w Gliwicach, a następnie wyjechał do Zabrza (Hindenburg), gdzie w latach 1940-1946 był administratorem parafii p.w. Wniebowzięcia NMP (Zabrze-Biskupice). W 1946r. został wysiedlony przez ówczesne władze  do Niemiec.
Prawdopodobnie  ksiądz Huber Gregor był spowiednikiem Teresy Neumann   jednej z najbardziej znanych mistyczek i stygmatyczek - Niemki zamieszkałej  w Konnersreuth w Bawarii.
 
Dom mistyczki i stygmatyczki Teresy Neumann w Konnersreuth w Bawarii- pocztówka przysłana do rodziny Siwy w Miasteczku Śląskim.

 Wg opinii ekspertów jej rany krwawiły przez cały okres postu, w czasie ekstaz mówiła wieloma językami, m.in. językiem aramejskim (którego nie znała). Od 1922 aż do śmierci w 1962r. , w okresie postu nie przyjmowała żadnych pokarmów, a od 1927r. również płynów. Przyjmowała tylko Komunię św. w dwóch postaciach. Komunię św.  podawał jej też prawdopodobnie ksiądz Hubert Gregor, pochodzący z Miasteczka Śląskiego. Teresa Neuman w swoich wizjach i przepowiedniach wypowiadała się także na temat Polski.  To fragment jednej z Jej wypowiedzi:

”Światłych i mądrych Polsce nie odmówię. W języku polskim będą głoszone najmądrzejsze prawa i najsprawiedliwsze ustawy, zaś Warszawa stanie się stolicą Stanów Zjednoczonych Europy. Będzie mieć chwałę między narodami i skrzydła szeroko otwarte, rozszerzy też granice swoje. Weźmie narody wierne Kościołowi w nagrodę wierności swojej”

Przepowiedziała również upadek III Rzeszy, ale Hitler nie odważył się Jej za to ukarać. W 2005r. rozpoczęta starania o uznanie Jej za świętą.



Irena Lukosz-Kowalska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz