niedziela, 12 października 2014

95 lat chóru „Sienkiewicz” z Miasteczka Śląskiego.



Józef Nowak - założyciel chóru "Sienkiewicz".

95 lat chóru „Sienkiewicz” z Miasteczka Śląskiego.


1 listopada 1919 roku, podczas zebrania Towarzystwa Czytelni Ludowych działającego w Miasteczku Śląskim pod przewodnictwem Józefa Nowaka powstała myśl utworzenia organizacji śpiewaczej.  49 osób zgłosiło natychmiast chęć przystąpienia do niej.  I tak powstało Towarzystwo Śpiewacze pod kierownictwem Józefa Nowaka, wybrano również dwóch członków zarządu – Maksymiliana Przybyłka  jako sekretarza i Pawła Wylężka jako skarbnika. Pierwszym dyrygentem został kapelmistrz orkiestry kościelnej – Hieronim Przybyłek. Lekcje śpiewu odbywały się w każdą niedzielę, w pokoju udostępnionym na ten cel przez Ludwika Nowaka. Jako pierwsze ćwiczono dwie pieśni: „Polski przemysł niech nam żyje” oraz „Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniej”. W okresie powstań śląskich Towarzystwo nie zawiesiło działalności, a nawet zwiększyła się ilość członków – w 1920 do 95 osób. 1 lutego 1920r. Towarzystwo usamodzielniło się i przyjęło nazwę „Sienkiewicz”. Nazwę tę zaproponował założyciel chóru Józef Nowak, prawdopodobnie znał osobiście pisarza i prowadził z Nim korespondencję. Wiosną 1920 roku członkowie Towarzystwa rozpoczęli starania  o swój własny sztandar, zbierali środki wystawiając przedstawienia teatralne, organizowali kwesty domowe. Sztandar  zamówiono w Bytomiu za sumę 4 000 marek. Wykonany był w kolorze biało-czerwonym, z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i napisem „Królowo Korony Polskiej – módl się za nami” po jednej stronie oraz wizerunkiem św. Cecylii – patronki śpiewu i napisem „Tow. Śpiewu Sienkiewicz w Miasteczku rok 1919 – rok 1920”.
Poświęcenie sztandaru odbyło się 12 września 1920r. Było to wielkie wydarzenie, na które przybyli m.in. Towarzystwo Śpiewu „Orfeon” z Radzionkowa, „Harmonia” z Jędryska, „Piast” z Żyglina oraz liczne organizacje polskie z Miasteczka i Żyglina. Dwie orkiestry prowadziły zebranych do kościoła na uroczyste nabożeństwo, aktu poświęcenia dokonał ksiądz Sauer, chrzestnymi byli Towarzystwo „Orfeon” i „Piast” oraz Elżbieta Siwcowa i Józef Nowak. Następnie w ogrodzie p. Niedzieli wysłuchane zostały liczne przemówienia patriotyczne, m.in. burmistrza Bondkowskiego. Następnie w dwóch salach odbyły się zabawy w strojach narodowych. Inicjatorem sprawienia sztandaru był Paweł Wylężek.  Sztandar służy wiernie do dzisiaj, towarzysząc chórowi podczas wszystkich ważnych wydarzeń. 

zdj. wykonano prawdopodobnie 6.10.1929r. w ogrodzie Hotelu "Wolność" w Miasteczku, gdzie odbywało się wbijanie gwoździ pamiątkowych do sztandaru (podczas obchodów 10-lecia działalności chóru. - uroczystość rozpoczęto Mszą św., następnie złożono kwiaty na grobie założyciela Jozefa Nowaka)

Chór "Sienkiewicz" na wycieczce w Lubszy - ok. 1920(?)

Jubileusz 10-lecia istnienia chóru "Sienkiewicz"
Chór "Sienkiewicz" na wycieczce - 1931r.
Chór "Sienkiewicz" - 1933r.

Chór "Sienkiewicz" w 1937r.
Chór "Sienkiewicz" w 1939r.

Oprac. Irena Lukosz-Kowalska - kolejny fragment wystawy "Z historii Miasteczka Śląskiego"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz