piątek, 19 września 2014

Kościółek w parku w Świerklańcu.



Kościółek w parku w Świerklańcu.


Park w Świerklańcu jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Zachował się w nim zabytkowy kościół wybudowany w latach 1895-97 wg projektu wybitnego  architekta II-giej poł. XIXw.  Juliusa Raschdorffa, na zlecenie Guido Henckel von Donnersmarck.  Julius Raschdorff urodził się w Pszczynie w 1823r., szkołę średnią ukończył w Gliwicach a studia na Berlińskiej Akademii Budowlanej. Zaprojektował ponad 220 budowli, najważniejszym jego dziełem była Katedra w Berlinie. Kościół w Świerklańcu wzorowany był na berlińskim kościele w Monbijou.

Kościół Monbijou zbombardowany w czasie II-giej wojny światowej.



W Muskau (Park Mużakowski)  w latach 1886-1888 wybudowano Mauzoleum wg projektu Juliusa Raschdorffa przeznaczone dla tragicznie zmarłej żony hrabiego von Arnim, można tutaj dostrzec też duże podobieństwo do zachowanego kościoła wraz z Mauzoleum w Świerklańcu.


Zdjęcie sprzed 1903r. - widać tutaj kościół jeszcze bez dobudowanego Mauzoleum.
Kościół w Świerklańcu z dobudowanym  Mauzoleum, z lewej strony widok na stary zamek..
Zabytkowy kościół p.w. Dobrego Pasterza w Świerklańcu wybudowany jest w stylu neogotyckim, wyróżnia się dbałością nie tylko o bryłę, ale również  detale architektoniczne. Pierwotnie wybudowano tylko Kościół, Mauzoleum dobudowano w w latach 1903-1905.








Nad Mauzoleum góruje piękny, miedziany Anioł, uciszający przybyłych, aby nie zakłócali spokoju zmarłych.





Wnętrze Mauzoleum - pochowane tam zostały tylko dwie osoby: książę Guido Henckel von Donnersmarck 
oraz Jego druga żona Katarzyna Slepcov.


Tekst i zdjęcia: Irena Lukosz-Kowalska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz