wtorek, 17 czerwca 2014

Z historii parafii w Miasteczku Śląskim, cz. II



Z historii parafii  w Miasteczku Śląskim, cz. II





Po zakończonej II wojnie światowej parafię w Miasteczku objął ks. Ryszard Broda. W lipcu 1946 roku rozpoczęto reorganizację Bractw Kościelnych, nieco później przystąpiono do remontu kościoła. 26 listopada  1946 roku zmarł ksiądz proboszcz Ryszard  Broda. Ponieważ tej samej nocy zmarł w Kolonowskim tamtejszy proboszcz, pochodzący z Miasteczka ks. Konstanty Piełka, uroczystości pogrzebowe zorganizowano wspólne dla obu kapłanów w dniu 2 grudnia. Żegnał ich, wobec licznie zgromadzonych wiernych – ks. prob. dziekan Lewek z Tarnowskich Gór.

Obowiązki duszpasterza w parafii objął ks. Jan Rzepka – wikary z Pawłowa. W styczniu 1947 roku administratorem parafii w Miasteczku został ksiądz Władysław Branny. 

ksiądz prob. Władysław Brenny


W 1947 roku założono w parafii oddział Caritasu, którego prezesem został Alojzy Szendzielorz.

10 czerwca 1948 roku odbyła się wizytacja kanoniczna połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania przez J. E. ks. biskupa Juliusza Bienka, parafianie na ten dzień pięknie udekorowali ulice. Wystawiono bramy powitalne, na powitanie Biskupa wyjechała duża grupa rowerzystów, a z kościoła wyruszyła pod pierwszą, powitalną bramę potężna  procesja. Biskupa przywitał wójt Stefan Horzela.

17 sierpnia 1948 roku Komisja rewindykacyjna w Poznaniu zawiadamia pismem tutejszy Urząd Parafialny,  że dzwonów zabranych przez Niemców z kościoła w Miasteczku nie odnaleziono, ale przyznano tutejszej parafii jeden dzwon.

12 września 1948 roku uroczyście poświęcono krzyż przy ul. Żyglińskiej, ufundowany przez rodzinę Bramowskich.

30 października 1949 roku parafia uroczyście obchodziła setną rocznicę utworzenia w Miasteczku „lokalii”, po sumie odbyła się procesja naokoło kościołów, a po nieszporach uroczyście poświęcono krzyż na placu kościelnym obok starej dzwonnicy.

Dokonał go ks. dziekan Lewek. Dzień wcześniej uroczyście poświęcono nowy krzyż misyjny (poprzedni, z 1920 roku był już zbutwiały).

Tak, jak w poprzednich latach polityka i wydarzenia historyczne miały wpływ na dzieje kościoła. W związku z dekretem Rządu RP z dnia 5 sierpnia 1949 roku przestały istnieć wszystkie zrzeszenia religijne. Z chwilą wyjścia dekretu w parafii miasteczkowskiej istniały następujące bractwa i stowarzyszenia kościelne:

  Stowarzyszenie Matek Chrześcijańskich

  Żywy Różaniec

  Apostolstwo Modlitwy

  Arcybractwo 7-boleści Najświętszej Marii Panny

  Sodalicja Mariańska Mężczyzn

  Sodalicja mariańska Panien

  Sodalicja mariańska Młodzieńców

  Trzeci Zakon św. Franciszka

  Stowarzyszenie Caritas

  Kółko Ministrantów.

Ze wszystkich wymienionych organizacji pozostał jedynie „Caritas”.

Życie religijne toczyło się normalnie, odbywały się pielgrzymki, jednak niekiedy trzeba było zmieniać plany, np. 1 i 2 maja 1951 roku,  z okazji przypadających Dni Krzyżowych,  władze wydały zakaz urządzania procesji, dopiero w trzecim dniu, 3 maja wyruszyła procesja o godzinie 5,15 do krzyżów przy ul. Woźnickiej, Żyglińskiej i Jerzego.

W 1951 roku ufundowano obraz Matki Boskiej Częstochowskiej dla Kościoła w Miasteczku. 

Procesja -  Boże Ciało w Miasteczku Śląskim - lata pięćdziesiąte




 
Procesja ulicami Miasteczka Śląskiego 
 W sierpniu 1951 roku uroczyście zawieszono w kościele tzw. pająka – zarekwirowanego w czasie wojny i dzięki staraniom ks. Brannego –odnalezionego.

Był mocno zdekompletowany, jednak dzięki ofiarnej pracy jednego z parafian został oczyszczony, zmontowany i przerobiony na instalację elektryczną.

Z dniem  8 października 1951 roku rozpoczęto regularną naukę religii dla wszystkich klas, odbywała się ona w salce parafialnej.

We wrześniu 1952 roku odmalowano stacje drogi krzyżowej przez Jana Walę z Pawłowicach oraz figurę Serca Pana Jezusa i 4 figury przy bocznych ołtarzach.

16 kwietnia 1953 roku w Miasteczku odbył się konwent wielkanocny, na który zjechali księża dekanatu tarnogórskiego.

W maju 1953 roku zakupiono figurę św. Floriana oraz odmalowano pozostałe figury w kościele. Latem 1954 wybudowano piec, który umożliwił ogrzewanie kościoła.
W Parafii w Miasteczku Śląskim już od wielu lat  pielgrzymowano do wielu miejsc, związanych głównie z kultem Maryjnym. 

Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej w 1954r.

Pielgrzymka do Wambierzyc 
Pielgrzymka do Częstochowy
Pielgrzymka do Wambierzyc
Pielgrzymka na Górę św. Anny (z ks. prob. Wł. Brannym)


 
Pielgrzymka u pustelnika




Ksiądz prob. Wł. Branny podczas pielgrzymki miasteczkowian do pustelnika
 
 
Irena Lukosz-Kowalska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz